Mine steder
Velg språk / Choose language:

En kliss våt uke på Sørlandet

Regndråper på et vindu (Foto: Aas, Erlend/Scanpix)

INNESOMMER: Det er lite fristende å gå ut når det høljer ned, og det har vært mye bygevær denne sommeren. Denne uken fikk Sørlandet mest regn.

Foto: Aas, Erlend/Scanpix

Vi forbinder det med sommer, strandliv, sol og sjørøvere. Men de siste sju dagene har Sørlandet vært våtest i landet.

Sommerværet i år har vært preget av bygevær, og ennå har vi ikke fått en langvarig finværsperiode i Sør-Norge.

Regn (Foto: CARL DE SOUZA/AFP)

REGNVÆR: Denne uken var det Sørlandet som fikk mest regn i landet vårt.

Foto: CARL DE SOUZA/AFP
Tante Sofie (Foto: Benedicte Goa Ludvigsen/NRK)

PRATER MED BARNA: På dager med oppholdsvær får tante Sofie masse besøk. Men når det regner holder folk seg hjemme.

Foto: Benedicte Goa Ludvigsen/NRK

Forrige uke var det Vestlandet som fikk mest regn, men denne uken er det sørlendingene som topper regnværsstatistikken.

Det er ikke de ansatte i turistattraksjonen Dyreparken særlig glad for.

– Vi er veldig lite glad i regnvær, det må jeg jo innrømme, forteller Roger Lian, markedssjef i Dyreparken i Kristiansand.

– Folk holder seg hjemme

Agderfylkene og Rogaland topper regnværslisten denne uken. Mest regn har det kommet i Audnedal i Vest-Agder, totalt 151,6 siden sist fredag.

Kristiansand ligger som nummer seks på listen med sine 112,9 millimeter med regn.

Sommerferien er høysesong for Dyreparken, men når det regner holder folk seg unna.

– Det gjør ingenting om det er overskyet, tvert imot kan det være de beste dagene her. Men når meteorologene varsler regn, eller det faktsik regner, går besøkstallet ned, forteller markedssjefen.

Våtest i landet 15. juli - 21. juli 2011
KommuneFylkeNedbør totaltPå ett døgnVåteste dag
AudnedalVest-Agder151,656,918.
AseralVest-Agder13547,318.
LundRogaland123,642,720.
FlekkefjordVest-Agder118,842,818.
HåRogaland115,341,920.
BirkenesAust-Agder114,451,318.
KristiansandVest-Agder112,941,118.
ByglandAust-Agder106,342,418.
AmliAust-Agder104,350,918.
KvinsedalVest-Agder101,728,518.

Blir forkjølet

Den våteste dagen i Kristiansand, og de fleste andre stedene på Sørlandet som fikk mye regn, var mandag 18. juli.

På slike dager holder noen av dyrene seg innendørs.

Orangutang i Dyreparken i Kristiansand (Foto: Ole Martin Buene/Scanpix)

KAN BLI SYK: I vår ble det for første gang født en orangutang i Norge, i Dyreparken. Den kan bli forkjølet dersom den er ute i for ruskete vær.

Foto: Ole Martin Buene/Scanpix

– Noen få av dyrene våre tåler ikke ruskevær så godt, da de kan bli forkjølet. Så da holder de seg inne, hvis de vil. Som orangutangen, sier Lian.

NRK.no: Sørlendingene tar sommerdukkerten innendørs

Mer av det våte

Sommeren ser foreløpig ut til å holde seg unna oss. Denne helgen skal regnet bøtte ned på Øst- Sør og Vestlandet, og NVE har sendt ut flomvarsler.

Kun i Nord-Norge ser helgen ut til å bli noenlunde fin, men også her varsler meteorologen ustabilt vær.

Etter denne våte helgen i sør har meteorologene varslet fine dager, men varslene er svært usikre.

Varmest i landet - igjen

Bildet er ikke helsvart. Lenger nord i landet vårt har uken vært fin, og tønderne har hatt de beste sommertemperaturene over tid.

Steinskjer i Nord-Trøndelag har hatt 17 grader i gjennomsnitt. Den varmeste dagen her var søndag 17. juli, med 26,2 varmegrader.

Den høyeste temperaturene denne uken ble imidlertid målt litt mye lenger nord, i Lakselv i Finnmark. De hadde 27,6 grader onsdag 20. juli.

Også i forrige uke havnet Lakselv på listen over de varmeste stedene i landet.

Varmest i landet 15. juli - 21. juli 2011
KommuneFylkeMiddeltemperaturHøyeste temperaturDato
SteinskjerNord-Trøndelag1726,217.
UllensvangHordaland16,922,121.
VerdalNord-Trøndelag16,925,017.
TjømeVestfold16,819,721.
OsloOslo16,725,721.
KvamHordaland16,622,718. og 21..
Midtre GauldalSør-Trøndelag16,625,115.
RingebuOppland16,526,221.
LarvikVestfold16,519,221.
SelbuSør-Trøndelag16,524,315.

Siste saker frå yr.no