Mine steder
Velg språk / Choose language:

Slik ble sommeren hos deg

Sommer 2012 (Foto: Åshild Håve/Lars Sande/John Helge BakkenMarianne Bull Mathisen)

SOMMER 2012: Følt at sommeren regnet bort eller at det stort sett var bra vær? Ta en titt på oppsummeringen av hele sommeren og se hva som stemmer! (Innsendte sommerbilder til yr.no.)

Foto: Åshild Håve/Lars Sande/John Helge BakkenMarianne Bull Mathisen

Var egentlig sommeren så ille som mange skal ha det til? Ta en titt selv!

– For å vise hvor god eller dårlig en sommer har vært er det mest vanlig å se på gjennomsnittstemperaturen og hvor mye nedbør som har falt og sammenlikne dette med normalen, sier klimaforsker Jostein Mamen ved Meteorologisk institutt.

– Men det er ikke alltid slike enkle mål er noen god indikator på hvordan folk har opplevd sommerværet.

  • Se tabeller nedenfor.
Klissvått sommervær 2012 (Foto: Bettina Lund)

år mesteparten av sommeren regner bort, lærer man seg etter hvert å leve i regnet, skrev innsenderen til yr.no.

Foto: Bettina Lund

Rangert sommeren 2012

Normalen det sammenliknes med er nemlig for perioden 1961-1990, men det de fleste husker er sommerværet vi har hatt de siste årene.

Klimaforskerne ved Meteorologisk institutt har derfor laget en grundig oversikt over sommerværet ni steder i landet og rangert dem.

– Konklusjonen på sommeren 2012 får bli at den ikke i noen del av landet vil gå over i historien som en sommer det er verdt å minnes med et smil om munnen - når det gjelder været i hvert fall, er kommentaren fra Mamen.

Gjennomsnittstemperatur

Tabellen nedenfor viser gjennomsnittstemperaturen for de tre sommermånedene.

  • Tallet 1 angir den varmeste sommeren som er målt for hver stasjon. Et høyt tall under rangering betyr altså at det ble en kjølig sommer:

Gjennomsnittstemperatur sommeren 2012

Sted              FylkeAntall år2012VarmesteKaldeste
   SnittRangeringTempÅrTempÅr
Bergen - FloridaHordaland5614.32717199712.31964
Bodø VINordland5911.43814.720029.31975
KjevikVest-Agder7214.45717.4199713.21962
Oslo - BlindernOslo7615.45318.8199713.71962
Rena - HaugedalenHedmark5512.84015.8200611.21962
SolaRogaland77144016.51997121993
TromsøTroms929.86912.71930, 1953,197281975
Vardø radioFinnmark1728.46410.819725.71902
VærnesNord-
Trøndelag
6713.33616.5200211.61962
Les tabellen slik: For gjennomsnittstemperaturen havnet årets sommer i Bergen på 27. plass av de 56 årene det finnes målinger fra denne stasjonen, med en gjennomsnittstemperatur på 14,3 grader.

Gjennomsnittlig maksimumtemperatur

Denne tabellen viser gjennomsnittet av de 92 maksimumstemperaturene hver stasjon måler i løpet av en sommer.

– Det burde dermed være et godt mål på om sommeren har vært varm eller ikke, sier Mamen.

  • Sommeren med høyest gjennomsnittstemperatur er på 1. plass i rangeringen:

Gjennomsnittlig maksimumstemperatur

StedAntall år2012VarmestKaldest
  SnittRangeringTempÅrTempÅr
Bergen - Florida5618.51421.7199715.21964
Bodø VI5914.14518.1200212.31975
Kjevik6718.35722.1194717.11962
Oslo - Blindern7619.86224.9194718.21987
Rena - Haugedalen5518.84623.9199717.11987
Sola60174020.5199714.91962
Tromsø8813.26717.1193710.81975
Vardø radio16410.54113.819378.41978
Værnes6717.54321.7200215.71962
Les tabellen slik: For gjennomsnittlig makstemperaturer havnet årets sommer i Bergen på 14. plass av de 56 årene det finnes målinger fra denne stasjonen, med en gjennomsnittlig maksimumtemperatur på på 18,5 grader.

Dager over 20 grader

20 grader er en behagelig temperatur for de fleste, og antall slike dager er et godt mål på om sommeren har vært varm eller ikke.

  • Sommeren med flest dager over 20 grader kommer på 1. plass i rangeringen:

Antall dager med maksimumstemperatur på 20 grader eller mer

StedAntall år2012Flest dager Færrest dager 
  Antall dagerRangeringAntallÅrAntallÅr        
Bergen - Florida56     27         2161199751962
Bodø VI5925631199711962, 1975
Kjevik67235471197661962
Oslo - Blindern764557782006241962, 1993
Rena - Haugedalen553245811997201987
Sola60114349197621962
Tromsø8828328193711981, 1995
Vardø radio*1641*55*17*19370*36 tilfeller
Værnes67254659199771981
*For Vardø er det brukt 18 grader som grense.
Les tabellen slik: I Bergen var det 27 dager i sommer med temperaturer over 20 grader. Årets sommer kommer på 21. plass av de 56 årene det finnes målinger fra denne stasjonen.

Totalt nedbør i millimeter

Har sommeren vært klissvåt? Ta en titt i tabellen nedenfor. Den viser hvor mye nedbør det totalt har kommet i sommer, altså både på dager og netter.

  • Tallet 1 i rangeringen viser altså den våteste sommeren som er målt:

Nedbørssum i millimeter

StedAntall år2012 Våteste Tørreste 
  NedbørssumRangering NedbørÅrNedbørÅr
Bergen - Florida304401870419892581987
Bodø VI59185434431995501980
Kjevik67293365121988821947
Oslo - Blindern76341124621950621976
Rena - Haugedalen5547724862011921983
Sola77252474311967921955
Tromsø92186523981999521953
Vardø radio120143522551868391950
Værnes67220383741979911968
Les tabellen slik: Bergen har fått 440 millimeter nedbør i sommer. Det er den 18. våteste sommeren som er registert i løpet av de 30 årene det finnes målinger fra denne stasjonen.

Dager med overskyet vær

Skydekket sier indirekte noe om hvor mye sol det har vært. Enheten er åttedeler, slik at for eksempel 8 betyr helt overskyet himmel, 4 betyr halvskyet, og 0 betyr klar himmel.

  • Tallet 1 angir altså den sommeren det har vært mest skyer siden målingene startet:

Gjennomsnittlig skydekke

StedAntall år2012 Mest skyer Minst skyer 
  SnittRangering    
Bergen - Florida555.8166.719644.71982
Bodø VI596.1186.919954.82008
Kjevik565.375.61960.1963.41976
Oslo - Blindern625.926.119983.81955
Rena - Haugedalen556.116.11998.2013.41976
Sola575,8126.419644.31955
Tromsø896236.919954.11924,1930
Vardø radio1366.512718924.51876
Værnes60 5,3556.619844.91969
Les tabellen slik: For antall dager med overskyet vær havnet årets sommer i Bergen på 16. plass av de 55 årene det finnes slike målinger.

Regn på dagtid

For de fleste er det nok viktigere at det er opphold om dagen enn om natten, så tabellen nedenfor viser antall regndager.

– Men den fanger ikke opp de tilfellene der det er tørt mesteparten av dagen, men der en lokal byge gir fra seg regn om ettermiddagen eller kvelden, understreker Mamen.

  • Sommeren med flest nedbørdager inntar 1. plassen i rangeringen:

Antall dager med 1 millimeter nedbør eller mer mellom klokken 8 og 20

StedAntall år2012 Flest dager
 
Færrest dager
  Antall dagerRangering AntallÅrAntallÅr
Bergen - Florida302428382000161997
Bodø VI591353371983.251980
Kjevik602319291953,1965,198851947
Oslo - Blindern762911331950.19841955
Rena - Haugedalen5535544198581959
Sola60273337196491984
Tromsø92243044198371953
Vardø radio92144327196541950
Værnes672429391993101954 og 1968
Les tabellen slik: Bergen har hatt 24 dager med regn på dagtid i sommer. Det gir sommeren en 28.plass av de 30 årene det er gjort målinger. 

Siste saker frå yr.no