Mine steder
Velg språk / Choose language:

Mer regn hittil i år enn i hele fjor

Illustrasjonsbilde regn (Foto: SANG TAN/AP)

REGN I BØTTER OG SPANN: Over 50 stasjoner har målt mer nedbør hittil i år enn det som er normalen for et helt år.

Foto: SANG TAN/AP

Flere steder i landet har det kommet mer regn frem til nå, enn det vanligvis kommer på et helt år. Sjekk om stedet du bor er på listen!

Griller i regnvær (Foto: Svein Aage Nilsen/Scanpix)

GRILLING I REGNVÆR: Det er nok mange som har måttet grille under paraply i sommer.

Foto: Svein Aage Nilsen/Scanpix

Enda er det noen måneder igjen før året er omme. Likevel har mange titalls steder i landet allerede fått mer regn hittil i år enn det som er normalen for et helt år.

– Det at årsnomalen er slått såpass tidlig på høsten er veldig sjeldent, forteller Jostein Mamen, klimaforsker ved Meteorologisk insitutt.

Det er den våte sommeren som har skylden, og forklaringene på alt nedbøret finner Meteorologisk institutt høyt over oss, i atmosfæren.

– Sørvestlig høydevind gjorde at det var så vått i sommer, særlig i Sør-Norge.

Den våte sommeren har skylden

Meteorologene har sett på hvor mye nedbør som har kommet hittil i år, og sammenliknet dette med normalen for et helt år. De har da kommet frem til en prosentandel som viser økningen.

– Riktig nok får områdene som topper mest nedbør om sommeren. Mens Vestlandet for eksempel har høsten som våteste årstid.

Mye tyder derfor på økende tall utover høsten, og det er ikke umulig at nedbørsrekorder vil stå på rekke og rad.

Disse stedene som har slått årsnormalen for nedbør

På topp ligger Nord-Aurdal i Fagerned i Oppland fylke, og her er normalen 520 millimeter nedbør for et helt år. Hittil i år er det allerede målt 713 millimeter nedbør, noe som er 137% over normalen.

Oslo har også passert normalen som er 763 millimeter for et helt år. Mellom kl. to og tre natt til 11. september ble denne normalen passert, da var det nøyaktig 112 døgn igjen av året. For både Blindern og Fagernes er det 2008 som er forrige gang de lå over normalen.

Sjekk alle stedene som allerede har passert årsnormalen for nedbør, per 12. september:

Nedbør hittil i år sammenliknet med årsnormalen for nedbør

 StedFylkeNedbør hittil i årÅrsnormalenProsent
1Nord-AurdalOppland713520137
2DovreOppland488356137
3RendalenHedmark630465136
4HemsedalBuskerud976750130
5SelOppland531430124
6Sør-FronOppland799665120
7Stor-ElvdalHedmark624524119
8RørosSør-Trøndelag601504119
9ÅlBuskerud704589119
10LierneNord-Trøndelag802675119
11VangOppland712606117
12RollagBuskerud847725117
13Øystre SlidreOppland693590117
14Guovdageaidnu-KautokeinoFinnmark426366116
15LærdalSogn og Fjordane573496115
16VågåOppland557484115
17KrødsheradBuskerud935814115
18TynsetHedmark466410114
19RingsakerHedmark600528114
20HolBuskerud842747113
21LesjaOppland428380113
22ÅlBuskerud815720113
23Nord-AurdalOppland677604112
24VangOppland629560112
25DovreOppland488435112
26RingebuOppland734660111
27EngerdalHedmark617560110
28HattfjelldalNordland854775110
29RingebuOppland614560110
30FlåBuskerud876795110
31NesBuskerud564520109
32Nordre LandOppland842780108
33HolBuskerud746700107
34Sør-AurdalOppland810755107
35StangeHedmark587552106
36RingebuOppland621590105
37HattfjelldalNordland849810105
38TinnTelemark826790105
39RingsakerHedmark608585104
40EngerdalHedmark668640104
41RingerikeBuskerud570554103
42SunndalMøre og Romsdal694675103
43OsloOslo788763103
44Østre TotenOppland619600103
45NannestadAkershus854830103
46Nord-OdalHedmark769753102
47ÅmotHedmark779766102
48GraneNordland14001380101
49LillehammerOppland667660101
50FyresdalTelemark877874100
51ÅsnesHedmark615617100
52FrostaNord-Trøndelag849850100

Siste saker frå yr.no