Mine steder
Velg språk / Choose language:

Null millimeter nedbør i desember

Sulitjelma i vakker høstsol (Foto: Sverre Pettersen)

REKORDTØRT: På Sulitjelma på Fauske har det vært tørt i 1,5 måned.

Foto: Sverre Pettersen

I Midt- og Nord-Norge ble det rekordtørt i desember. Målestasjonen Sulitjelma på Fauske i Nordland har ikke fått nedbør siden 16. november!

Det er den tørreste desember som er registrert siden målingene startet i 1896.

– Null millimeter nedbør over så lang tid er ganske uvanlig. Det er absolutt ikke en årlig begivenhet, sier klimaforsker Jostein Mamen ved Meteorologisk institutt.

Kun én gang før har målestasjonen opplevd en hel måned uten nedbør, men da må vi helt tilbake til november 1960.

  • Se alle rekordene nederst i artikkelen!

Østavinden får skylden

Det har vært mye vind ifra østlig og sørøstlig retning i desember, og det gir ofte lite nedbør til Midt- og Nord-Norge.

– Østavind gir mye nedbør på Sør- og Østlandet, men fjellene stopper nedbøren så det blir lite nedbør i resten av landet. Så topografien er forklaringen til de lave nedbørsummene, sier Mamen.

Månedsnedbør i desember:

Månedsnedbør for desember (Foto: senorge.no)

Som vi ser har det kommet lite nedbør på Vestlandet, Midt-Norge og i Nord-Norge. Jo rødere fargen er, desto større er avviket fra normalen.

Foto: senorge.no

Desember i Finnmark

Deler av Finnmark fikk derimot en nedbørrik måned, og flere steder fikk mer nedbør enn det som er normalt i desember.

  • Sihccajavri: 78 prosent mer nedbør enn normalen
  • Kautokeino: 27 prosent mer nedbør enn normalen
  • Karasjok: 87 prosent mer nedbør enn normalen
  • Vardø: 9 prosent mer nedbør enn normalen

Lavest månedstemperatur har det vært på Finnmarksvidda, og Kautokeino hadde laveste gjennomsnittstemperatur for måneden med 16,3 minusgrader, som er to grader under normalen.

Laveste minimumstemperatur var 33,4 grader og ble registrert på målestasjonen Couvddatmohkki 12. desember.

Mange rekorder i desember

I desember står rekordene i kø. Det er verken varme- eller kulderekorder, men nye rekorder for lav månedsnedbør.

– Det har vært rekordtørt i desember deler av Møre og Romsdal, Trøndelag, Nordland og Troms, bekrefter klimaforskeren.

Her er de nye desemberrekordene:

MålestasjonKommuneNedbør i millimeterMålestasjon
i drift siden
Forrige
rekord
Nedbør i millimeter
FiskåbygdVanylven (Møre og Romsdal)49.71969197851.8
SæbøØrsta (Møre og Romsdal)42.61972197855.4
Brusdalsvatn IIÅlesund (Møre og Romsdal)22.11973197842.3
Istad kraftstasjonMolde (Møre og Romsdal)46.31980199748.1
Oppdal - SæterOppdal (Sør-Trøndelag)10.32000200918.8
Hemne - LenesHemne (Sør-Trøndelag)41.61998200955.6
Smøla - MoldstadSmøla (Møre og Romsdal)42.81963197950.9
BreivollÅfjord (Sør-Trøndelag)47.71966199748.9
Åfjord - MomyrÅfjord (Sør-Trøndelag)73.41975198680.5
Buholmråsa fyrOsen (Sør-Trøndelag)15.91965197825.7
OtterøyNamsos (Nord-Trøndelag)47.81974201050.1
Vega – VallsjøVega (Nordland)30.11991200960.6
HøyholmVevelstad (Nordland)26.82000200959.7
FallmoenGrane (Nordland)19.61986200949.6
LeirfjordLeirfjord (Nordland)31.41950195940.4
BardalLeirfjord (Nordland)29.31971197643.5
Bjerka – VallaHemnes (Nordland)20.51994200953.7
Mo i Rana IIIRana (Nordland)12.51957197623.2
MykenRødøy (Nordland)141954197622.5
ReipåMeløy (Nordland)7.71995200935.7
SulitjelmaFauske (Nordland)0189619664.7
Bodø - VågønesBodø (Nordland)13.21943200932.5
Bodø VIBodø (Nordland)3.71953195017
Kjerringøy - OsBodø (Nordland)9.51978200916.8
Styrkesnes - HestvikaSørfold (Nordland)121991200920.3
SteigenSteigen (Nordland)11.91915197611.9
TømmernesetHamarøy (Nordland)13.71985199324.4
Skjomen - StibergNarvik (Nordland)5.61987200915.5
ReineMoskenes (Nordland)1.51968197671.7
SortlandSortland (Nordland)8.71985199325.9
Alsvåg i Vesterålen IIØksnes (Nordland)14.11955196626
AndøyaAndøy (Nordland)9.61964196619.9
Senja – LaukhellaLenvik (Troms)5.61997200938
BotnhamnLenvik (Troms)9.31989199328.1
BardufossMålselv (Troms)6,1*194619666.1
Grunnfjord – StakkenKarlsøy (Troms)8.71971199330.1
SopnesbuktAlta (Finnmark)16.81997200520.1

Siste saker frå yr.no