Mine steder
Velg språk / Choose language:

En klissvåt sommer

Flom Meløstranda camping. (Foto: Yngve Tørrestad/NRK)

JULI: At årets juli ble den 8. våteste på over hundre år fikk gjestene på Meløstranda camping og mange andre flomrammede nordmenn kjenne på kroppen.

Foto: Yngve Tørrestad/NRK

Regn i bøtter og spann. Mange steder i Norge har juli vært skikkelig våt og grå.

Med flommer og regnrekorder på i Sør-Norge har juli skrevet seg inn i klimaforskernes bøker.

Totalt regnet det 35 prosent mer i Norge i juli enn det som er normalt. Dermed ble det den 8. våteste juli siden målingene startet i 1900, har klimaforskerne ved Meteorologisk institutt funnet ut.

  • Se oversikt over regnværsdager nederst i artikkelen
Minnemarkering, regn og paraplyer i Bergen (Foto: Hommedal, Marit/Scanpix)

BERGEN: Det regnet da over 15 000 bergensere gikk i sørgetog etter terroren i Utøya og Oslo. I løpet av juni og juli har Bergen hatt hele 31 dager med regn.

Foto: Hommedal, Marit/Scanpix
Flom i Notodden (Foto: Frode Andersen)

FLOM: Notodden er et av mange steder i Norge som har fikk store nedørsmengder og flom i løpet av sommeren.

Foto: Frode Andersen

Mer enn dobbelt av normalen

Det var klissvått på Sørlandet midt i den mest populære ferietiden. I Agderfylkene falt det nesten dobbelt så mye nedbør som normalt i juli.

På Gjerstad i Aust-Agder ble det ekstra vått i juli. Her regnet det så mye som 286,9 mm i løpet av juli. Det er 125 prosent mer enn normalt.

Noen steder har det derimot vært tørrere enn normalt. Enkelte områder i Nordland og Trøndelag fikk under halvparten av normal nedbørsmengde i juli.

Etter en svært våt juni med mye regn og flommer blant annet på Østlandet oppleves sommeren totalt som skikkelig ille.

Mange våte dager

I løpet av sommermånedene juni og juli er det likevel Vestlandet som har fått flest gråværsdager.

Om sommeren oppleves som grå og regntung handler vel så mye om hvor mange dager det regner som hvor mye det regner.

Bergen har fått hele 351,1 mm regn fra 1. juni til 31. juli. Der har det regnet over halvparten av sommerdagene så langt. Også på Sola og i Kristiansand har opplevd mange våte dager.

Regndager i juni og juli

Målestasjon200620072008200920102011
Blindern Oslo122916222525
Kjevik Kristiansand121912231328
Sola Rogaland142818191829
Florida Bergen232325222831
Voll Trondheim191625192226
Bodø IV271018103219
Tromsø291819143022
Markannjarga Karasjok202020142022

Siste saker frå yr.no