Finansiell stabilitet 1/2004

Vedlegg 1: Statistikk

Rapportforside


Tabell 1 Strukturen i norsk finansnæring. Per 31. desember 2003

 AntallUtlån
(Mrd. kr.)
Forvaltn.kap.
(Mrd. kr.)
Kjernekap.
dekn. (%)
Kapital-
dekning (%)
Banker (ekskl. fil. av utenl. banker)1431136,91539,59,712,4
Filialer av utenl. banker859,9184,1  
Kredittforetak11210,5321,19,612,2
Finansieringsselsk.5090,597,49,410,9
Livsforsikringsselsk. (inkl. unit link)1320,6480,310,115,0
Skadeforsikringsselsk.461,3106,7  
      
Memo:  (Mrd. kr.)   
Markedsverdi av aksjer, Oslo Børs689,7  
Utestående innenl. obligasjons- og sertifikatgjeld662,0  
  Utstedt av off. sektor og statlig eide selskaper322,5  
  Utstedt av banker199,2  
  Utstedt av andre finansinstitusjoner72,2  
  Utstedt av andre private foretak46,9  
  Utstedt av utlendinger21,3  
BNP Norge, 20031570,3  
BNP Fastlands-Norge, 20031247,3  

Kilde: Norges Bank, Oslo Børs og Statistisk sentralbyrå

Tabell 2 Resultatutviklingen i bankene1) i enkeltkvartaler2)

 
1. kv. 2003
2. kv. 2003
3. kv. 2003
4. kv. 2003
1. kv. 20043
 
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Rentenetto
7,89
1,96
8,10
1,95
8,22
1,94
7,62
1,76
7,63
1,74
Andre driftsinntekter
2,63
0,65
3,50
0,84
3,24
0,76
5,32
1,23
3,78
0,86
  provisjonsinntekter
1,82
0,45
1,90
0,46
2,16
0,51
2,32
0,54
2,25
0,51
  verdipapirer, valuta og deriv.
0,57
0,14
1,34
0,32
0,84
0,19
2,63
0,61
1,18
0,27
Andre driftskostnader
6,60
1,64
6,69
1,61
6,51
1,54
7,51
1,74
7,45
1,70
  personalkostnader
3,56
0,89
3,56
0,86
3,50
0,83
3,91
0,91
3,70
0,84
Driftsresultat før tap
3,92
0,98
4,91
1,18
4,95
1,17
5,43
1,26
3,96
0,90
Tap på utlån og garantier
1,76
0,44
2,22
0,54
1,65
0,39
1,51
0,35
0,60
0,14
Resultat før skatt
2,14
0,53
2,86
0,69
3,25
0,77
4,13
0,96
4,59
1,04
Resultat etter skatt
1,60
0,40
2,38
0,57
2,44
0,58
3,32
0,77
3,98
0,90
Kapitaldekning (%)
12,35
11,93
12,04
12,36
12,04
Kjernekapitaldekning (%)
9,48
9,34
9,38
9,71
9,34

Kilde: Norges Bank

Tabell 3 Resultatutviklingen i bankene1)

 
1999
2000
2001
2002
2003
 
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Mrd. kr.
% GFK
Rentenetto
26,63
2,34
27,76
2,18
29,65
2,09
32,42
2,13
31,83
1,90
Andre driftsinntekter
11,89
1,05
13,30
1,05
13,46
0,95
10,30
0,68
14,69
0,88
  provisjonsinntekter
6,39
0,56
7,55
0,59
7,43
0,52
7,54
0,50
8,20
0,49
  verdipapirer, valuta og deriv.
4,52
0,40
4,75
0,37
3,85
0,27
1,46
0,10
5,38
0,32
Andre driftskostnader
23,70
2,08
24,82
1,95
26,32
1,86
26,92
1,77
27,31
1,63
  personalkostnader
12,91
1,14
12,91
1,02
13,88
0,98
14,01
0,92
14,54
0,87
Driftsresultat før tap
14,82
1,30
16,24
1,28
16,79
1,18
15,80
1,04
19,21
1,15
Tap på utlån og garantier
1,22
0,11
1,95
0,15
4,09
0,29
6,97
0,46
7,15
0,43
Resultat før skatt
14,27
1,26
16,90
1,33
12,62
0,89
8,96
0,59
12,38
0,74
Resultat etter skatt
11,68
1,03
13,20
1,04
11,33
0,80
6,11
0,40
9,74
0,58
Kapitaldekning (%)
12,02
12,12
12,59
12,15
12,36
Kjernekapitaldekning (%)
9,31
9,13
9,69
9,60
9,71

Kilde: Norges Bank

Tabell 4 Bankenes1) tap på utlån2) til ulike næringer og sektorer i prosent av utlån til de respektive næringene og sektorene

Næring / sektor
1997
1998
1999
2000
2001
2002
2003
Jordbruk, skogbruk og fiske
-0,06
0,19
0,29
0,26
0,21
2,73
6,11
  Fiskeopppdrett, klekkerier
0,40
-0,14
1,25
0,12
0,16
8,05
22,59
Utvinning av råolje og naturgass
-1,29
-0,08
0,06
0,40
0,08
1,84
1,83
Industri og bergverksdrift
0,56
0,54
0,64
0,60
0,97
1,65
1,69
Kraft- og vannforsyning, bygge- og anleggsvirksomhet
-0,13
0,15
0,41
0,69
0,21
0,46
1,64
  Bygge- og anleggsvirksomhet
-0,23
0,18
0,68
1,13
0,42
0,50
2,40
Varehandel, hotell- og restaurantvirksomhet
0,13
0,26
0,56
0,61
0,80
0,90
0,95
  Engroshandel og agenturhandel
0,11
0,27
0,36
0,27
1,05
0,71
0,66
  Detaljhandel
0,08
0,27
0,82
1,39
1,05
0,50
0,86
  Hotell- og restaurantvirksomhet
0,02
0,23
0,60
0,50
0,74
0,55
1,11
Utenriks sjøfart og rørtransport
0,44
0,31
0,22
0,76
1,43
0,76
0,48
  Utenriks sjøfart
0,48
0,26
0,19
0,26
0,18
0,68
0,39
Transport ellers og kommunikasjon
-0,16
0,19
0,39
0,37
1,13
1,23
0,66
Forretningsmessig tjenesteyting og eiendomsdrift
-0,16
0,07
0,09
0,08
0,37
1,51
0,50
  Eiendomsdrift
-0,15
0,04
0,08
0,02
0,12
0,68
0,23
Tjenesteytende næringer ellers
-0,10
0,07
0,02
0,81
0,54
1,22
1,59
Sum næringsmarkedet
0,02
0,19
0,27
0,41
0,61
1,44
1,48
Personmarkedet
-0,06
-0,01
-0,01
0,00
0,06
0,12
0,06
Andre3)
0,04
0,67
0,02
0,21
0,30
0,26
0,15
Sum utlån
-0,02
0,16
0,11
0,19
0,31
0,63
0,57

Kilde: Norges Bank

Tabell 5 Forvaltningskapitalen i norske finanskonsern fordelt på bransjer1) per 31. desember 2003. Prosent

  
Bank
Finansierings-
selskap
Kredittforetak
Livsforsikring
Sum konsern
DnB NOR  
76,3
5,4
2,0
16,4
100,0
Nordea Norge  
82,2
1,8
7,2
8,7
100,0
Sparebank 1-alliansen  
93,0
1,5
0,0
5,5
100,0
Storebrand 
17,2
0,0
0,0
82,8
100,0
Terra-alliansen 
99,7
0,3
0,0
0,0
100,0
Fokus Bank  
67,7
0,0
32,3
0,0
100,0

Kilde: Norges Bank, Oslo Børs og Statistisk sentralbyrå

Tabell 6 Norske finanskonserns markedsandeler1) innenfor ulike bransjer per 31. desember 2003. Prosent

  
Bank
Finansierings-
selskap
Kredittforetak
Livsforsikring
Sum konsern
DnB NOR  
40,7
50,8
5,7
32,7
35,3
Nordea Norge  
13,9
5,5
6,5
5,5
11,2
Sparebank 1-alliansen  
11,4
3,3
0,0
2,5
8,1
Storebrand 
1,4
0,0
0,0
25,9
5,5
Terra-alliansen 
6,7
0,4
0,0
0,0
4,4
Fokus Bank  
3,2
0,0
8,2
0,0
3,1
Sum finanskonsern 
77,2
59,9
20,4
66,7
67,7

Kilde: Norges Bank


Norges Bank, Bankplassen 2, PB 1179 Sentrum, 0107 Oslo, tlf (+47) 22 31 60 00
Sist oppdatert 03.06.2004