Skjul stikkord / margord    Utskriftsvisning  
  Stikkord     Innholdsfortegnelse  
Forsiden > Innholdsfortegnelse

Innholdsfortegnelse

Forord
1 Staten som arbeidsgiver - personalpolitiske føringer og satsingsområder
1.1 Innledning
1.2 Hovedutfordringer i personalpolitikken
1.3 Medbestemmelse og medvirkning
1.4 Et inkluderende arbeidsliv preget av mangfold
1.5 Likestilling mellom kjønnene
1.6 Etiske retningslinjer for statstjenesten
1.7 Retningslinjer for karantene og saksforbud ved overgangtil ny stilling m.v., under statsforvaltningen
1.8 Lønnspolitikk
1.9 Statens kompetansepolitikk
1.10 Ledelsesutvikling i staten
2 Tilsetting og opphør av tjeneste
2.1 Innledning
2.2 Ulike typer tilsettingsforhold
2.2.1Bruk av stillingskoder/stillingsbetegnelser
2.2.2 Tilsettingsforhold
2.2.3 Embetsmenn
2.2.4 Tjenestemenn
2.2.5 Fast og midlertidig tilsetting mv.
2.2.6 Midlertidig tilsetting
2.2.7 Deltidsstilling
2.2.8 Åremålstilsetting
2.2.9 Lederlønnskontrakt
2.2.10 Overenskomstlønte
2.2.11 Unge arbeidstakere
2.2.12 Lærlinger og lærekandidater
2.3 Kunngjøring
2.3.1 Offentlig kunngjøring
2.3.2 Hva skal stå i kunngjøringen?
2.3.3 Vern mot diskriminering
2.3.4 Søknadsfristen
2.4 Tilsettingsprosessen
2.4.1 Saksbehandling
2.4.2 Særlige krav til stilling
2.4.3 Intervju
2.4.4 Innstilling
2.4.5 Tilsetting
2.4.6 Klage
2.4.7 Stans av tilsettingsprosessen
2.4.8 Fastsetting av lønn
2.4.9 Endring av lønn
2.4.10 Arbeidsavtalen
2.4.11 Prøvetid
2.5 Disiplinærreaksjoner overfor embets- og tjenestemenn,inklusive ordensstraff
2.5.1 Embetsmenn
2.5.2 Tjenestemenn
2.5.3 Advarsel
2.5.4 Ordensstraff
2.5.5 Forholdet mellom ordensstraff - avskjed og straffesak
2.5.6 Anmerkning på rulleblad
2.5.7 Påtale ved økonomiske misligheter (underslagmv.) i statstjenesten
2.5.8 Hvem kan treffe vedtak om ordensstraff, oppsigelse, suspensjonog avskjed
2.5.9 Saksbehandlingsregler ved oppsigelse, ordensstraffog avskjed
2.5.10 Dekning av utgifter ved reise for å avgi forklaring
2.5.11 Bevisopptak etter tvistemålslovens regler
2.6 Etiske retningslinjer for statsansatte mot kjøpog aksept av seksuelle tjenester
2.7 Omorganisering, overtallighet og fortrinnsrett
2.8 Oppsigelse
2.9 Fortrinnsrett til ny tilsetting og formidlingav overtallige arbeidstakere
2.10 Midlertidig fjerning fra tjenesten - suspensjon
2.11 Avskjed
2.12 Rusmiddelproblemer i tjenesten
2.13 Klage over oppsigelse, ordensstraff, suspensjon elleravskjed. Iverksettelse
2.14 Personalreglement
2.15 Fjernarbeid
2.16 Bestemmelser om leie av arbeidstakere
3 Arbeidstid
3.1 Normalarbeidstiden i staten
3.2 Overtids- og merarbeid
3.3 Hjemmevakt
3.4 Kompensasjon for reiser innenlands
3.5 Gjennomsnittsberegning
3.6 Fleksible arbeidstidsordninger
4 Forsikrings-/erstatningsordninger i staten
4.1 Innledning
4.2 Gruppelivsforsikring
4.3 Yrkesskade/yrkessykdom
4.4 Skade på/tap av private eiendeler i forbindelsemed tjenesten
4.5 Reiser mv.
4.6 Dekning av rettshjelpsutgifter
4.7 Tjeneste i utlandet
4.8 Erstatningsansvar overfor staten
5 Pensjon
5.1 Tjenestepensjonsordningen i staten
5.2 Pensjonsalder og aldersgrenser
5.3 Alderspensjon
5.4 Avtalefestet pensjon (AFP)
5.5 Uførepensjon
5.6 Etterlattepensjon
5.7 Barnepensjon
5.8 Pensjon av statskassen
5.9 Utbetaling og regulering av pensjoner
5.10 Overføring av pensjonsrettigheter til annen pensjonsordning(Overføringsavtalen)
5.11 Anke til Trygderetten
6 Forhandlingsordningen i staten
6.1 Forhandlingssystemet - tjenestetvistloven
6.2 Sentrale tarifforhandlinger
6.3 Bestemmelser om lokale forhandlinger
6.4 Arbeidskonflikter/tvister
6.5 Andre lønnssystemer i det statlige tariffområdet
6.6 Spesielle avlønninger
6.7 Utlevering av lønnsopplysninger om tjenestemenn iforbindelse med lokale lønnsforhandlinger
7 Hovedtariffavtalen i staten 1. mai 2006 - 30. april 2008
7.1 Sentrale bestemmelser
7.1.1 Innledning
7.1.2 Lønnstabeller
Lønnstabeller- A: Hovedlønnstabell
Lønnstabeller - B:Tilleggslønnstabell
Hjelpetabeller - C: Hjelpetabell - timesatser
Hjelpetabeller - TA: trekk ved kortv. permisjoner
Hjelpetabeller - T-B: trekk ved kortv. permisjoner B
7.1.3 Stillingsplassering
7.1.4 Sentrale forhandlinger i perioden
7.2 Lokale bestemmelser
7.3 Fellesbestemmelsene
7.3.1 § 1 Generelt
7.3.2 § 2 Definisjoner
7.3.3 § 3 Innplassering på lønnsplan og opprykk
7.3.4 § 4 Tjenesteansiennitet ved tilsetting mv.
7.3.5 § 5 Godskrivingsregler
7.3.6 § 6 Permisjoner som ikke avbryter tjenesteansienniteten
7.3.7 § 7 Arbeidstid
7.3.8 § 8 Kompensasjon for reiser innenlands
7.3.9 § 9 Lønn
7.3.10 § 10 Lønn ved overgang til annen stilling
7.3.11 § 11 Lønn under sykdom/skade, fødsel ...
7.3.12 § 12 Stedfortredertjeneste
7.3.13 § 13 Overtid
7.3.14 § 14 Ukentlig fritid
7.3.15 § 15 Natt-, lørdag- og søndagsarbeid mv.
7.3.16 § 16 Helge- og høytidsdager
7.3.17 § 17 Hjemmevakt
7.3.18 § 18 Lønn ved sykdom eller skade
7.3.19 § 19 Permisjon med lønn ved svangerskap, fødsel ...
7.3.20 § 20 Omsorg for barn
7.3.21 § 21 Militærtjeneste og sivil tjeneste
7.3.22 § 22 Velferdspermisjoner
7.3.23 § 23 Ytelser ved dødsfall - Gruppelivsforsikring
7.3.24 § 24 Ytelser ved yrkesskade
7.4 Pensjon
7.4.1 Pensjonsforhold
7.4.2 Avtalefestet pensjon (AFP)
7.4.3 Variable tillegg
7.5 Diverse
7.5.1 B-tabellen
7.5.2 Særlige lønnstillegg mv.
7.5.3 Akkordarbeid
7.5.4 Boliglån
7.5.5 OU-midler
7.5.6 Kompetanseutvikling
7.5.7 Omstilling og effektivisering i staten
7.5.8 Inn i tariffområdet
7.5.9 Seniorpolitiske tiltak
7.6 Avtalefestet ferie
7.7 Varighet
7.8 Protokolltilførsler
7.9 Vedlegg
7.9.1 Lønnsplanhefte nr. 45 - juli 2007
Lønnstabeller- A: Hovedlønnstabell
Lønnstabeller - B:Tilleggslønnstabell
Lønnsrammer gjeldende fra 1. juli 2007
Lønnsplaner pr. 1. juli 2007
Gjennomgående stillinger
Finansdepartementet
Fiskeri- og kystdepartementet
Fornyings- og administrasjonsdepartementet
Forsvarsdepartementet
Justis- og politidepartementet
Kultur- og kirkedepartementet
Kommunal- og regionaldepartementet
Landbruks- og matdepartementet
Miljøverndepartementet
Samferdselsdepartementet
Arbeids- og inkluderingspartiet
Utenriksdepartementet
Olje- og energidepartementet
Kunnskapsdepartementet
Barne- og likestillingsdepartementet
Nærings- og handelsdepartementet
Helse- og omsorgsdepartementet
7.9.2 Forhandlingssteder
7.9.3 Intensjonserklæring om omstilling under trygghet
7.9.4 Pensjonsgivende variable tillegg
8 Medbestemmelse - Hovedavtalen i staten - Omstilling
8.0 Hovedavtalen i staten
8.1 § 1 Formål og intensjoner
8.2 § 2 Virkeområde
8.3 § 3 Hovedregel
8.4 § 4 Inngåelse av tilpasningsavtalen
8.5 § 5 Tvist ved inngåelse av tilpasningsavtale (Interessetvist)
8.6 § 6 Tvist om forståelse av tilpasningsavtale (Rettstvist)
8.7 § 7 Varighet
8.8 § 8 Arbeidsgiverpart i den enkeltevirksomhet
8.9 § 9 Arbeidstakerpart i den enkeltevirksomhet
8.10 § 10 Former og områder for medbestemmelse
8.11 § 11 Informasjon
8.12 § 12 Drøftinger
8.13 § 13 Forhandlinger
8.14 § 14 Spesielt om informasjonsteknologi
8.15 § 15 Frister
8.16 § 16 Protokoll og referat
8.17 § 17 Tvisteløsning i forhandlingssak
8.18 § 18 Drøftinger
8.19 § 19 Formål
8.20 § 20 Rekruttering
8.21 § 21 Likestilling
8.22 § 22 Kompetanseutvikling
8.23 § 23 Sentral opplæringsvirksomhet
8.24 § 24 utgår
8.25 § 25 Spesielle personalpolitisketiltak
8.26 § 26 Unntak fra lov om arbeidervernog arbeidsmiljø mv.
8.27 § 27 Årsrapport
8.28 § 28 Forholdet til Arbeidstilsynet
8.29 § 29 Verneombudets rettigheter
8.30 § 30 Valgregler - tillitsvalgte
8.31 § 31 Gjensidige rettigheter ogplikter
8.32 § 32 Utøvelse av vervet som tillitsvalgt
8.33 § 33 Regler for tjenestefri påarbeidsstedet
8.34 § 34 Andre regler for tjenestefri
8.35 § 35 Permisjon tillitsvalgte/ tilsatte i arbeidstakerorg
8.36 § 36 Lønn
8.37 § 37 Reiseutgifter
8.38 § 38 Tillitsvalgte
8.39 § 39 Arbeidsgiver
8.40 § 40 Definisjoner
8.41 § 41 Frittstående organisasjoner
8.42 § 42 Overenskomstlønte m.m.
8.43 § 43 Kollektive oppsigelser
8.44 § 44 Arbeidstakere som ikke skaltas ut i streik
8.45 § 45 Sympatiaksjoner
8.46 § 46 Avstemningsregler
8.47 § 47 Tolkningstvister
8.48 § 48 Varighet
8.49 Omstillingsarbeid i staten
9 Sentrale avtaler med kommentarer
9.1 Innledning
9.2 Særavtale for reiser innenlands for statens regning
9.2.1 § 1 Virkeområde og omfang
9.2.2 § 2 Definisjoner
9.2.3 § 3 Generelt
9.2.4 § 4 Rutegående transportmidler
9.2.5 § 5 Bruk av ikke-rutegående transportmidler
9.2.6 § 6 Bruk av egen bil
9.2.7 § 7 Bruk av andre egne fremkomstmidler
9.2.8 § 8 Dekning av andre utgifter
9.2.9 § 9 Kostgodtgjørelse
9.2.10 § 10 Nattillegg
9.2.11 § 11Dagopphold
9.2.12 § 12 Reiser som organiseres av arbeidsgiver/oppdragsgiver
9.2.13 § 13 Forsikring
9.2.14 § 14 Kredittkort
9.2.15 § 15 Reiseregning
9.2.16 § 16 Gjennomføring og utfylling
9.2.17 § 17 Reguleringsbestemmelser
9.2.18 § 18 Virkningstidspunkt
9.3 Særavtale for reiser utenlands for statens regning
9.3.1 § 1 Virkeområde og omfang
9.3.2 § 2 Definisjoner
9.3.3 § 3 Generelt
9.3.4 § 4 Rutegående transportmidler
9.3.5 § 5 Bruk av ikke-rutegående transportmidler
9.3.6 § 6 Bruk av egen bil
9.3.7 § 7 Dekning av andre utgifter
9.3.8 § 8 Kostgodtgjørelse
9.3.9 § 9 Nattillegg
9.3.10 § 10 Kompensasjon for reisetid
9.3.11 § 11 Reiser som organiseres av arbeidsgiver/oppdragsgiver
9.3.12 § 12 Godtgjørelser ved innbydelser
9.3.13 § 13 Forsikringer
9.3.14 § 14 Kredittkort
9.3.15 § 15 Reiseregning
9.3.16 § 16 Reguleringsbestemmelser
9.3.17 § 17 Virkningstidspunkt
9.3.18 Satser for nattillegg og kostgodtgjørelse
9.3.18.1 Vedlegg 1 - Satser nattillegg og kostgodtgjørelse
9.3.18.2 Vedlegg 2
9.4 Husleie for tjenesteboliger mv.
9.6 Godtgjørelse for inspeksjonsoppdrag på oljeinstallasjonertil havs
9.7 Særavtale om økonomiske vilkår ved endret tjenestestedmv.
9.8 Særavtale om flyttegodtgjørelse
9.9 Særavtale om godtgjørelse ved opphold i polare strøk
9.10 Særavtale om lønns- og arbeidsvilkår for lærlinger oglærekandidater i staten
9.11 Særavtale om permisjon og økonomiske vilkår ved etter-og videreutdanning, kurs mv.
9.12 Avtale om trekk i lønn for medlemskontingent
9.13 Avtale om lønns- og personalregistre
9.14 Avtale om OU-midler
9.15 Særavtale om fleksibel arbeidstid i staten
9.16 Sentral særavtale om ferie for statstjenestemenn
9.17 Medlemskap i Statens Pensjonskasse under permisjonog annet midlertidig fravær (permisjonsavtalen)
9.18 Avtale om medlemsregistrering og pensjonsrettigheteri Statens Pensjonskasse for korttidstilsatte
9.19 Intensjonsavtalen om et mer inkluderende arbeidsliv
9.20 Særavtaler for tjeneste i utlandet
9.21 Reglement for personalforvaltningen i departementene
9.22 Virkemidler til bruk ved omstillinger i staten
9.22.1 Flytting - bolig kjøp/salg - økonomisk godtgjøring
9.22.2 Boliglån
9.22.3 Permisjon i forbindelse med flytting
9.22.4 Pendling/endret tjenestested
9.22.5 Barnehage
9.22.6 Refusjon av telefonutgifter
9.22.7 Lønnstilskudd
9.22.8 Sluttvederlag
9.22.9 Studiestønad
9.22.10 Overgangsordning
9.22.11 Lønnsforskudd
9.22.12 Kompetanseutvikling
9.22.13 Varighet
9.22.14 Kontrakt om sluttvederlag
9.22.15 Avgangskontrakt med studiestønad
10 Administrative bestemmelser og kgl.res.
10.1 Innledning
10.2 Elektroniske kommunikasjonstjenester (telefon mv.)
10.3 Særlige bestemmelser for enkelte stillingskoderi lønnsplanheftet
10.4 Godtgjøring og honorar for frivillig undervisning
10.5 Boliglån - frivillig gjeldsordning
10.6 Reise- og oppholdsutgifter - diverse bestemmelser
10.7 Stipend til kompetanseheving
10.8 Permisjoner med og uten lønn
10.9 Velferdsarbeid m.m.
10.10 Regler for belønning til publikum for opplysninger som fører til at forbrytelser mot statlige virksomheter blir oppklart
10.11 Representasjon, bevertning, utgifter til matmv.
10.12 Engasjement av alderspensjonister
10.13 Ekstraerverv mv.
10.14 Styrer, råd, utvalg mv. - diverse bestemmelser
10.15 Statens fellesblanketter
10.16 Avtale om flyreiser, bruk av reisebyråer mv.
10.17 Uniformering av statstjenestemenn
10.18 Renter ved forsinket utbetaling av lønn - forsinkelsesrenter
10.19 Retningslinjer for behandling av saker om underslag, korrupsjon, tyveri, bedrageri og utroskap i statstjenesten
10.20 Økonomisk ansvar for arbeidstakere i statensom har påført staten erstatningsansvar eller skade.
10.21 Bruk av statens motorvogner
10.22 Erstatning til statstilsatte ved skade på ellertap av private eiendeler i forbindelse med tjenesten
10.23 Behandling av frafallelse av foreldelsesinnsigelse ved krav mot staten
10.24 Bruk av statens motorvogner på Svalbard
10.25 Avtale om overføring av pensjonsrettighetertil annen pensjonsordning
10.25.1 Innledning
10.25.2 Avtale om overføring og samordning av pensjonsrettighetermellom Statens Pensjonskasse og xx pensjonsinnretning eller xx kommune
10.25.3 Overenskomst mellom Danmark, Finland, Island,Norge og Sverige om samordning av pensjonsrettigheter ifølge statligepensjonsordninger
10.26 Administrativ bestemmelse om kompensasjon for arbeids-og reisetid for tjenestereiser i utlandet
10.27 Retningslinjer for feltarbeid i staten
11 Kommentarer til lover og forskrifter
11.1 Arbeidsmiljøloven (Lov 17. juni2005 nr. 62 om arbeidervern og arbeidsmiljø, arbeidstid og stillingsvern mv.)
11.2 Ferieloven m/kommentarer
11.3 Folketrygdloven
11.4 Forvaltningsloven
11.5 Lov om likestilling mellom kjønnene- statens anvendelse
11.6 Mållova
11.7 Lov om Norsk Lysingsblad
11.8 Offentlighetsloven
11.9 Lov om statens tjenestemenn m.m og forskrifter
11.10 Lov om offentlige tjenestetvistermed kommentarer.
11.11 Lov om Statens Pensjonskasse
11.12 Yrkesskadeforsikringsloven medforskrifter
12 Veiledninger/Maler
12.1 Tilsettingsbrev
12.2 Prøvetidsskjema
12.3 Arbeidsavtaler
12.4 Lederlønnskontrakter -fast ansatte tjenestemenn/embetsmenn
12.5 Lederlønnskontrakter - tjenestemenn /embetsmenn på åremål
12.6 Veiledning til lederlønnskontraktene
12.7 Taushetserklæring
12.8 Mal for personalreglement i en statlig virksomhet
12.9 Oppsigelse/avskjed m.v
12.10 Mal for individuell fjernarbeidsavtale
12.11 Veiledning - Forberedende møte før de lokale forhandlingene
12.12 Melding om rett til å klage over forvaltningsvedtak
12.13 Forskuddsbetaling
12.14 Samarbeidsavtale om et mer inkluderende arbeidsliv