 |  |  |  |  | |
|
 |
1.1 Innledning
|
 |
1.2 Hovedutfordringer i personalpolitikken
|
 |
1.3 Medbestemmelse og medvirkning
|
 |
1.4 Et inkluderende arbeidsliv preget av mangfold
|
 |
1.5 Likestilling mellom kjønnene
|
 |
1.6 Etiske retningslinjer for statstjenesten
|
 |
1.7 Retningslinjer for karantene og saksforbud ved overgangtil ny stilling m.v., under statsforvaltningen
|
 |
1.8 Lønnspolitikk
|
 |
1.9 Statens kompetansepolitikk
|
 |
1.10 Ledelsesutvikling i staten
|
 |
2.1 Innledning
|
 |
2.2 Ulike typer tilsettingsforhold
|
 |  |
2.2.1Bruk av stillingskoder/stillingsbetegnelser
|
 |  |
2.2.2 Tilsettingsforhold
|
 |  |
2.2.3 Embetsmenn
|
 |  |
2.2.4 Tjenestemenn
|
 |  |
2.2.5 Fast og midlertidig tilsetting mv.
|
 |  |
2.2.6 Midlertidig tilsetting
|
 |  |
2.2.7 Deltidsstilling
|
 |  |
2.2.8 Åremålstilsetting
|
 |  |
2.2.9 Lederlønnskontrakt
|
 |  |
2.2.10 Overenskomstlønte
|
 |  |
2.2.11 Unge arbeidstakere
|
 |  |
2.2.12 Lærlinger og lærekandidater
|
 |
2.3 Kunngjøring
|
 |  |
2.3.1 Offentlig kunngjøring
|
 |  |
2.3.2 Hva skal stå i kunngjøringen?
|
 |  |
2.3.3 Vern mot diskriminering
|
 |  |
2.3.4 Søknadsfristen
|
 |
2.4 Tilsettingsprosessen
|
 |  |
2.4.1 Saksbehandling
|
 |  |
2.4.2 Særlige krav til stilling
|
 |  |
2.4.3 Intervju
|
 |  |
2.4.4 Innstilling
|
 |  |
2.4.5 Tilsetting
|
 |  |
2.4.6 Klage
|
 |  |
2.4.7 Stans av tilsettingsprosessen
|
 |  |
2.4.8 Fastsetting av lønn
|
 |  |
2.4.9 Endring av lønn
|
 |  |
2.4.10 Arbeidsavtalen
|
 |  |
2.4.11 Prøvetid
|
 |
2.5 Disiplinærreaksjoner overfor embets- og tjenestemenn,inklusive ordensstraff
|
 |  |
2.5.1 Embetsmenn
|
 |  |
2.5.2 Tjenestemenn
|
 |  |
2.5.3 Advarsel
|
 |  |
2.5.4 Ordensstraff
|
 |  |
2.5.5 Forholdet mellom ordensstraff - avskjed og straffesak
|
 |  |
2.5.6 Anmerkning på rulleblad
|
 |  |
2.5.7 Påtale ved økonomiske misligheter (underslagmv.) i statstjenesten
|
 |  |
2.5.8 Hvem kan treffe vedtak om ordensstraff, oppsigelse, suspensjonog avskjed
|
 |  |
2.5.9 Saksbehandlingsregler ved oppsigelse, ordensstraffog avskjed
|
 |  |
2.5.10 Dekning av utgifter ved reise for å avgi forklaring
|
 |  |
2.5.11 Bevisopptak etter tvistemålslovens regler
|
 |
2.6 Etiske retningslinjer for statsansatte mot kjøpog aksept av seksuelle tjenester
|
 |
2.7 Omorganisering, overtallighet og fortrinnsrett
|
 |
2.8 Oppsigelse
|
 |
2.9 Fortrinnsrett til ny tilsetting og formidlingav overtallige arbeidstakere
|
 |
2.10 Midlertidig fjerning fra tjenesten - suspensjon
|
 |
2.11 Avskjed
|
 |
2.12 Rusmiddelproblemer i tjenesten
|
 |
2.13 Klage over oppsigelse, ordensstraff, suspensjon elleravskjed. Iverksettelse
|
 |
2.14 Personalreglement
|
 |
2.15 Fjernarbeid
|
 |
2.16 Bestemmelser om leie av arbeidstakere
|
 |
3.1 Normalarbeidstiden i staten
|
 |
3.2 Overtids- og merarbeid
|
 |
3.3 Hjemmevakt
|
 |
3.4 Kompensasjon for reiser innenlands
|
 |
3.5 Gjennomsnittsberegning
|
 |
3.6 Fleksible arbeidstidsordninger
|
 |
4.1 Innledning
|
 |
4.2 Gruppelivsforsikring
|
 |
4.3 Yrkesskade/yrkessykdom
|
 |
4.4 Skade på/tap av private eiendeler i forbindelsemed tjenesten
|
 |
4.5 Reiser mv.
|
 |
4.6 Dekning av rettshjelpsutgifter
|
 |
4.7 Tjeneste i utlandet
|
 |
4.8 Erstatningsansvar overfor staten
|
 |
5.1 Tjenestepensjonsordningen i staten
|
 |
5.2 Pensjonsalder og aldersgrenser
|
 |
5.3 Alderspensjon
|
 |
5.4 Avtalefestet pensjon (AFP)
|
 |
5.5 Uførepensjon
|
 |
5.6 Etterlattepensjon
|
 |
5.7 Barnepensjon
|
 |
5.8 Pensjon av statskassen
|
 |
5.9 Utbetaling og regulering av pensjoner
|
 |
5.10 Overføring av pensjonsrettigheter til annen pensjonsordning(Overføringsavtalen)
|
 |
5.11 Anke til Trygderetten
|
 |
6.1 Forhandlingssystemet - tjenestetvistloven
|
 |
6.2 Sentrale tarifforhandlinger
|
 |
6.3 Bestemmelser om lokale forhandlinger
|
 |
6.4 Arbeidskonflikter/tvister
|
 |
6.5 Andre lønnssystemer i det statlige tariffområdet
|
 |
6.6 Spesielle avlønninger
|
 |
6.7 Utlevering av lønnsopplysninger om tjenestemenn iforbindelse med lokale lønnsforhandlinger
|
 |
7.1 Sentrale bestemmelser
|
 |  |
7.1.1 Innledning
|
 |  |
7.1.2 Lønnstabeller
|
 |  |  |
Lønnstabeller- A: Hovedlønnstabell
|
 |  |  |
Lønnstabeller - B:Tilleggslønnstabell
|
 |  |  |
Hjelpetabeller - C: Hjelpetabell - timesatser
|
 |  |  |
Hjelpetabeller - TA: trekk ved kortv. permisjoner
|
 |  |  |
Hjelpetabeller - T-B: trekk ved kortv. permisjoner B
|
 |  |
7.1.3 Stillingsplassering
|
 |  |
7.1.4 Sentrale forhandlinger i perioden
|
 |
7.2 Lokale bestemmelser
|
 |
7.3 Fellesbestemmelsene
|
 |  |
7.3.1 § 1 Generelt
|
 |  |
7.3.2 § 2 Definisjoner
|
 |  |
7.3.3 § 3 Innplassering på lønnsplan og opprykk
|
 |  |
7.3.4 § 4 Tjenesteansiennitet ved tilsetting mv.
|
 |  |
7.3.5 § 5 Godskrivingsregler
|
 |  |
7.3.6 § 6 Permisjoner som ikke avbryter tjenesteansienniteten
|
 |  |
7.3.7 § 7 Arbeidstid
|
 |  |
7.3.8 § 8 Kompensasjon for reiser innenlands
|
 |  |
7.3.9 § 9 Lønn
|
 |  |
7.3.10 § 10 Lønn ved overgang til annen stilling
|
 |  |
7.3.11 § 11 Lønn under sykdom/skade, fødsel ...
|
 |  |
7.3.12 § 12 Stedfortredertjeneste
|
 |  |
7.3.13 § 13 Overtid
|
 |  |
7.3.14 § 14 Ukentlig fritid
|
 |  |
7.3.15 § 15 Natt-, lørdag- og søndagsarbeid mv.
|
 |  |
7.3.16 § 16 Helge- og høytidsdager
|
 |  |
7.3.17 § 17 Hjemmevakt
|
 |  |
7.3.18 § 18 Lønn ved sykdom eller skade
|
 |  |
7.3.19 § 19 Permisjon med lønn ved svangerskap, fødsel ...
|
 |  |
7.3.20 § 20 Omsorg for barn
|
 |  |
7.3.21 § 21 Militærtjeneste og sivil tjeneste
|
 |  |
7.3.22 § 22 Velferdspermisjoner
|
 |  |
7.3.23 § 23 Ytelser ved dødsfall - Gruppelivsforsikring
|
 |  |
7.3.24 § 24 Ytelser ved yrkesskade
|
 |
7.4 Pensjon
|
 |  |
7.4.1 Pensjonsforhold
|
 |  |
7.4.2 Avtalefestet pensjon (AFP)
|
 |  |
7.4.3 Variable tillegg
|
 |
7.5 Diverse
|
 |  |
7.5.1 B-tabellen
|
 |  |
7.5.2 Særlige lønnstillegg mv.
|
 |  |
7.5.3 Akkordarbeid
|
 |  |
7.5.4 Boliglån
|
 |  |
7.5.5 OU-midler
|
 |  |
7.5.6 Kompetanseutvikling
|
 |  |
7.5.7 Omstilling og effektivisering i staten
|
 |  |
7.5.8 Inn i tariffområdet
|
 |  |
7.5.9 Seniorpolitiske tiltak
|
 |
7.6 Avtalefestet ferie
|
 |
7.7 Varighet
|
 |
7.8 Protokolltilførsler
|
 |
7.9 Vedlegg
|
 |  |
7.9.1 Lønnsplanhefte nr. 45 - juli 2007
|
 |  |  |
Lønnstabeller- A: Hovedlønnstabell
|
 |  |  |
Lønnstabeller - B:Tilleggslønnstabell
|
 |  |  |
Lønnsrammer gjeldende fra 1. juli 2007
|
 |  |  |
Lønnsplaner pr. 1. juli 2007
|
 |  |  |  |
Gjennomgående stillinger
|
 |  |  |  |
Finansdepartementet
|
 |  |  |  |
Fiskeri- og kystdepartementet
|
 |  |  |  |
Fornyings- og administrasjonsdepartementet
|
 |  |  |  |
Forsvarsdepartementet
|
 |  |  |  |
Justis- og politidepartementet
|
 |  |  |  |
Kultur- og kirkedepartementet
|
 |  |  |  |
Kommunal- og regionaldepartementet
|
 |  |  |  |
Landbruks- og matdepartementet
|
 |  |  |  |
Miljøverndepartementet
|
 |  |  |  |
Samferdselsdepartementet
|
 |  |  |  |
Arbeids- og inkluderingspartiet
|
 |  |  |  |
Utenriksdepartementet
|
 |  |  |  |
Olje- og energidepartementet
|
 |  |  |  |
Kunnskapsdepartementet
|
 |  |  |  |
Barne- og likestillingsdepartementet
|
 |  |  |  |
Nærings- og handelsdepartementet
|
 |  |  |  |
Helse- og omsorgsdepartementet
|
 |  |
7.9.2 Forhandlingssteder
|
 |  |
7.9.3 Intensjonserklæring om omstilling under trygghet
|
 |  |
7.9.4 Pensjonsgivende variable tillegg
|
 |
8.0 Hovedavtalen i staten
|
 |
8.1 § 1 Formål og intensjoner
|
 |
8.2 § 2 Virkeområde
|
 |
8.3 § 3 Hovedregel
|
 |
8.4 § 4 Inngåelse av tilpasningsavtalen
|
 |
8.5 § 5 Tvist ved inngåelse av tilpasningsavtale (Interessetvist)
|
 |
8.6 § 6 Tvist om forståelse av tilpasningsavtale (Rettstvist)
|
 |
8.7 § 7 Varighet
|
 |
8.8 § 8 Arbeidsgiverpart i den enkeltevirksomhet
|
 |
8.9 § 9 Arbeidstakerpart i den enkeltevirksomhet
|
 |
8.10 § 10 Former og områder for medbestemmelse
|
 |
8.11 § 11 Informasjon
|
 |
8.12 § 12 Drøftinger
|
 |
8.13 § 13 Forhandlinger
|
 |
8.14 § 14 Spesielt om informasjonsteknologi
|
 |
8.15 § 15 Frister
|
 |
8.16 § 16 Protokoll og referat
|
 |
8.17 § 17 Tvisteløsning i forhandlingssak
|
 |
8.18 § 18 Drøftinger
|
 |
8.19 § 19 Formål
|
 |
8.20 § 20 Rekruttering
|
 |
8.21 § 21 Likestilling
|
 |
8.22 § 22 Kompetanseutvikling
|
 |
8.23 § 23 Sentral opplæringsvirksomhet
|
 |
8.24 § 24 utgår
|
 |
8.25 § 25 Spesielle personalpolitisketiltak
|
 |
8.26 § 26 Unntak fra lov om arbeidervernog arbeidsmiljø mv.
|
 |
8.27 § 27 Årsrapport
|
 |
8.28 § 28 Forholdet til Arbeidstilsynet
|
 |
8.29 § 29 Verneombudets rettigheter
|
 |
8.30 § 30 Valgregler - tillitsvalgte
|
 |
8.31 § 31 Gjensidige rettigheter ogplikter
|
 |
8.32 § 32 Utøvelse av vervet som tillitsvalgt
|
 |
8.33 § 33 Regler for tjenestefri påarbeidsstedet
|
 |
8.34 § 34 Andre regler for tjenestefri
|
 |
8.35 § 35 Permisjon tillitsvalgte/ tilsatte i arbeidstakerorg
|
 |
8.36 § 36 Lønn
|
 |
8.37 § 37 Reiseutgifter
|
 |
8.38 § 38 Tillitsvalgte
|
 |
8.39 § 39 Arbeidsgiver
|
 |
8.40 § 40 Definisjoner
|
 |
8.41 § 41 Frittstående organisasjoner
|
 |
8.42 § 42 Overenskomstlønte m.m.
|
 |
8.43 § 43 Kollektive oppsigelser
|
 |
8.44 § 44 Arbeidstakere som ikke skaltas ut i streik
|
 |
8.45 § 45 Sympatiaksjoner
|
 |
8.46 § 46 Avstemningsregler
|
 |
8.47 § 47 Tolkningstvister
|
 |
8.48 § 48 Varighet
|
 |
8.49 Omstillingsarbeid i staten
|
 |
9.1 Innledning
|
 |
9.2 Særavtale for reiser innenlands for statens regning
|
 |  |
9.2.1 § 1 Virkeområde og omfang
|
 |  |
9.2.2 § 2 Definisjoner
|
 |  |
9.2.3 § 3 Generelt
|
 |  |
9.2.4 § 4 Rutegående transportmidler
|
 |  |
9.2.5 § 5 Bruk av ikke-rutegående transportmidler
|
 |  |
9.2.6 § 6 Bruk av egen bil
|
 |  |
9.2.7 § 7 Bruk av andre egne fremkomstmidler
|
 |  |
9.2.8 § 8 Dekning av andre utgifter
|
 |  |
9.2.9 § 9 Kostgodtgjørelse
|
 |  |
9.2.10 § 10 Nattillegg
|
 |  |
9.2.11 § 11Dagopphold
|
 |  |
9.2.12 § 12 Reiser som organiseres av arbeidsgiver/oppdragsgiver
|
 |  |
9.2.13 § 13 Forsikring
|
 |  |
9.2.14 § 14 Kredittkort
|
 |  |
9.2.15 § 15 Reiseregning
|
 |  |
9.2.16 § 16 Gjennomføring og utfylling
|
 |  |
9.2.17 § 17 Reguleringsbestemmelser
|
 |  |
9.2.18 § 18 Virkningstidspunkt
|
 |
9.3 Særavtale for reiser utenlands for statens regning
|
 |  |
9.3.1 § 1 Virkeområde og omfang
|
 |  |
9.3.2 § 2 Definisjoner
|
 |  |
9.3.3 § 3 Generelt
|
 |  |
9.3.4 § 4 Rutegående transportmidler
|
 |  |
9.3.5 § 5 Bruk av ikke-rutegående transportmidler
|
 |  |
9.3.6 § 6 Bruk av egen bil
|
 |  |
9.3.7 § 7 Dekning av andre utgifter
|
 |  |
9.3.8 § 8 Kostgodtgjørelse
|
 |  |
9.3.9 § 9 Nattillegg
|
 |  |
9.3.10 § 10 Kompensasjon for reisetid
|
 |  |
9.3.11 § 11 Reiser som organiseres av arbeidsgiver/oppdragsgiver
|
 |  |
9.3.12 § 12 Godtgjørelser ved innbydelser
|
 |  |
9.3.13 § 13 Forsikringer
|
 |  |
9.3.14 § 14 Kredittkort
|
 |  |
9.3.15 § 15 Reiseregning
|
 |  |
9.3.16 § 16 Reguleringsbestemmelser
|
 |  |
9.3.17 § 17 Virkningstidspunkt
|
 |  |
9.3.18 Satser for nattillegg og kostgodtgjørelse
|
 |  |  |
9.3.18.1 Vedlegg 1 - Satser nattillegg og kostgodtgjørelse
|
 |  |  |
9.3.18.2 Vedlegg 2
|
 |
9.4 Husleie for tjenesteboliger mv.
|
 |
9.6 Godtgjørelse for inspeksjonsoppdrag på oljeinstallasjonertil havs
|
 |
9.7 Særavtale om økonomiske vilkår ved endret tjenestestedmv.
|
 |
9.8 Særavtale om flyttegodtgjørelse
|
 |
9.9 Særavtale om godtgjørelse ved opphold i polare strøk
|
 |
9.10 Særavtale om lønns- og arbeidsvilkår for lærlinger oglærekandidater i staten
|
 |
9.11 Særavtale om permisjon og økonomiske vilkår ved etter-og videreutdanning, kurs mv.
|
 |
9.12 Avtale om trekk i lønn for medlemskontingent
|
 |
9.13 Avtale om lønns- og personalregistre
|
 |
9.14 Avtale om OU-midler
|
 |
9.15 Særavtale om fleksibel arbeidstid i staten
|
 |
9.16 Sentral særavtale om ferie for statstjenestemenn
|
 |
9.17 Medlemskap i Statens Pensjonskasse under permisjonog annet midlertidig fravær (permisjonsavtalen)
|
 |
9.18 Avtale om medlemsregistrering og pensjonsrettigheteri Statens Pensjonskasse for korttidstilsatte
|
 |
9.19 Intensjonsavtalen om et mer inkluderende arbeidsliv
|
 |
9.20 Særavtaler for tjeneste i utlandet
|
 |
9.21 Reglement for personalforvaltningen i departementene
|
 |
9.22 Virkemidler til bruk ved omstillinger i staten
|
 |  |
9.22.1 Flytting - bolig kjøp/salg - økonomisk godtgjøring
|
 |  |
9.22.2 Boliglån
|
 |  |
9.22.3 Permisjon i forbindelse med flytting
|
 |  |
9.22.4 Pendling/endret tjenestested
|
 |  |
9.22.5 Barnehage
|
 |  |
9.22.6 Refusjon av telefonutgifter
|
 |  |
9.22.7 Lønnstilskudd
|
 |  |
9.22.8 Sluttvederlag
|
 |  |
9.22.9 Studiestønad
|
 |  |
9.22.10 Overgangsordning
|
 |  |
9.22.11 Lønnsforskudd
|
 |  |
9.22.12 Kompetanseutvikling
|
 |  |
9.22.13 Varighet
|
 |  |
9.22.14 Kontrakt om sluttvederlag
|
 |  |
9.22.15 Avgangskontrakt med studiestønad
|
 |
10.1 Innledning
|
 |
10.2 Elektroniske kommunikasjonstjenester (telefon mv.)
|
 |
10.3 Særlige bestemmelser for enkelte stillingskoderi lønnsplanheftet
|
 |
10.4 Godtgjøring og honorar for frivillig undervisning
|
 |
10.5 Boliglån - frivillig gjeldsordning
|
 |
10.6 Reise- og oppholdsutgifter - diverse bestemmelser
|
 |
10.7 Stipend til kompetanseheving
|
 |
10.8 Permisjoner med og uten lønn
|
 |
10.9 Velferdsarbeid m.m.
|
 |
10.10 Regler for belønning til publikum for opplysninger
som fører til at forbrytelser mot statlige virksomheter blir oppklart
|
 |
10.11 Representasjon, bevertning, utgifter til matmv.
|
 |
10.12 Engasjement av alderspensjonister
|
 |
10.13 Ekstraerverv mv.
|
 |
10.14 Styrer, råd, utvalg mv. - diverse bestemmelser
|
 |
10.15 Statens fellesblanketter
|
 |
10.16 Avtale om flyreiser, bruk av reisebyråer mv.
|
 |
10.17 Uniformering av statstjenestemenn
|
 |
10.18 Renter ved forsinket utbetaling av lønn - forsinkelsesrenter
|
 |
10.19 Retningslinjer for behandling av saker om underslag, korrupsjon, tyveri, bedrageri og utroskap i statstjenesten
|
 |
10.20 Økonomisk ansvar for arbeidstakere i statensom har påført staten erstatningsansvar eller skade.
|
 |
10.21 Bruk av statens motorvogner
|
 |
10.22 Erstatning til statstilsatte ved skade på ellertap av private eiendeler i forbindelse med tjenesten
|
 |
10.23 Behandling av frafallelse av foreldelsesinnsigelse ved
krav mot staten
|
 |
10.24 Bruk av statens motorvogner på Svalbard
|
 |
10.25 Avtale om overføring av pensjonsrettighetertil annen pensjonsordning
|
 |  |
10.25.1 Innledning
|
 |  |
10.25.2 Avtale om overføring og samordning av pensjonsrettighetermellom Statens Pensjonskasse og xx pensjonsinnretning eller xx kommune
|
 |  |
10.25.3 Overenskomst mellom Danmark, Finland, Island,Norge og Sverige om samordning av pensjonsrettigheter ifølge statligepensjonsordninger
|
 |
10.26 Administrativ bestemmelse om kompensasjon for arbeids-og reisetid for tjenestereiser i utlandet
|
 |
10.27 Retningslinjer for feltarbeid i staten
|
 |
11.1 Arbeidsmiljøloven (Lov 17. juni2005 nr. 62 om arbeidervern og arbeidsmiljø, arbeidstid og stillingsvern mv.)
|
 |
11.2 Ferieloven m/kommentarer
|
 |
11.3 Folketrygdloven
|
 |
11.4 Forvaltningsloven
|
 |
11.5 Lov om likestilling mellom kjønnene- statens anvendelse
|
 |
11.6 Mållova
|
 |
11.7 Lov om Norsk Lysingsblad
|
 |
11.8 Offentlighetsloven
|
 |
11.9 Lov om statens tjenestemenn m.m og forskrifter
|
 |
11.10 Lov om offentlige tjenestetvistermed kommentarer.
|
 |
11.11 Lov om Statens Pensjonskasse
|
 |
11.12 Yrkesskadeforsikringsloven medforskrifter
|
 |
12.1 Tilsettingsbrev
|
 |
12.2 Prøvetidsskjema
|
 |
12.3 Arbeidsavtaler
|
 |
12.4 Lederlønnskontrakter -fast ansatte tjenestemenn/embetsmenn
|
 |
12.5 Lederlønnskontrakter - tjenestemenn /embetsmenn på åremål
|
 |
12.6 Veiledning til lederlønnskontraktene
|
 |
12.7 Taushetserklæring
|
 |
12.8 Mal for personalreglement i en statlig virksomhet
|
 |
12.9 Oppsigelse/avskjed m.v
|
 |
12.10 Mal for individuell fjernarbeidsavtale
|
 |
12.11 Veiledning - Forberedende møte før de lokale forhandlingene
|
 |
12.12 Melding om rett til å klage over forvaltningsvedtak
|
 |
12.13 Forskuddsbetaling
|
 |
12.14 Samarbeidsavtale om et mer inkluderende arbeidsliv
|